Třída jako z obrázku

Zlepšit vzdělávání na Kutnohorsku se Eduzměna snaží třeba prostřednictvím minigrantů. Ty přinášejí školám možnost uskutečnit zajímavé projekty, zapojovat do nich děti, rodiče i širokou veřejnost a propojovat se i v rámci škol a různých organizací. A jak může realizace jednoho takového minigrantu vypadat?

Šedo-tyrkysové stěny sladěné s policemi a lavicemi, relaxační koutek s knihovničkou, sedacími vaky a koberečkem, basketbalový koš a strom života s otisky rukou dětí a jejich rodičů, tak vypadá nová třída, kterou si navrhli sami páťáci ze Základní školy Jana Palacha v Kutné Hoře. Místnost, která původně sloužila jako skladiště, se díky úsilí dětí, rodičů, třídní učitelky a finanční podpoře školy a Eduzměny Kutnohorsko proměnila v novou moderní třídu. Na konci loňského roku se všichni sešli, aby tuto osobitou učebnu slavnostně zkolaudovali. 

Kromě realizace samotné učebny a zapojení dětí bylo cílem projektu také propojení a zlepšení vzájemných vztahů s rodiči.

„Když jsem představila ten nápad dětem, byly naprosto nadšené. Začaly ihned samy vymýšlet a kreslit, co všechno by zde chtěly mít. Byla pro mě radost je sledovat. Přínosné bylo také to, že měly možnost zjistit, co je reálné a kolik co stojí. Měli jsme stanovený rozpočet, se kterým bylo potřeba pracovat,“ říká třídní učitelka Olga Tůmová. Ocenila také hlavně snahu více než poloviny rodičů, kteří přišli na proměně pracovat. „Když nemohl tatínek, přišla maminka nebo babička, vždy se nějak zapojil alespoň jeden člen rodiny, což je úžasné!“

Jak se (ve škole) staví sen

Související článek

Jak se (ve škole) staví sen

Rodiče pomáhali hlavně s realizací návrhů, společně s dětmi malovali stěny, uklízeli po malbě, sestavovali a instalovali nábytek. „Já jsem hlavně radil,“ říká s úsměvem tatínek jednoho z žáků Roman Lupínek a dodává, že je moc rád, že si děti udělaly vlastní třídu a mají z toho radost. 

Kromě realizace samotné učebny a zapojení dětí bylo cílem projektu také propojení a zlepšení vzájemných vztahů s rodiči. To se, jak se zdá, povedlo. „Hodně špatně se mi teď budou tyto děti opouštět,“ svěřuje se třídní učitelka, která je s dětmi poslední rok a dodává, že mají slíbeno, že v učebně zůstanou až do 9. třídy. „Vědí, kolik je to stálo úsilí a práce, tak si toho snad budou i vážit a o třídu se hezky starat,“ dodává

Tyto webové stránky ukládají v souladu se zákony na vaše zařízení soubory, obecně nazývané cookies. Odsouhlaste prosím nastavení cookies souborů pro použití webu. Více informací zde.