Příběhy

Tady najdete příběhy lidí, kteří jsou do projektu zapojení i rozhovory se zajímavými osobnostmi, kterých se naše úsilí o změnu týká. Chceme totiž, abyste mohli Eduzměnu vidět jejich očima. A nechybí ani reportáže o událostech, kterými měníme vzdělávání k lepšímu.

Nejprve musíme s ukrajinskými žáky vybudovat vztahy, až pak může být řeč o učení, říká ukrajinská psycholožka

V rámci projektu Duševní zdraví pro děti působí v ZŠ Zruč nad Sázavou už rok ukrajinská psycholožka Olesia Parkhomenko. Vyjíždí i na jiné školy. Jak konkrétně dětem pomáhá? Přečtěte si v rozhovoru.

Smajlík, slovní hodnocení, formativní přístup. Co (ne)mají společného?

S lektorem Zdeňkem Dlabolou jsme se tentokrát zaměřili na rozdíly mezi různými typy hodnocení ve škole. Jak poznáme, že k učení opravdu přistupujeme formativně?  Jak zařídit, aby naše učení fungovalo ještě o kousek lépe?

Pro ukrajinské děti krize nijak neskončila

Ve zručské základní škole je ukrajinským dětem k dispozici jejich krajanka, psycholožka Olesia Parkhomenko. Zapojila se do projektu Duševní zdraví pro děti. Žena, která přišla s dcerkou vloni na jaře z Charkova, se stala důležitým komunikačním mostem mezi dětmi, rodiči a školou

 

ZŠ Suchdol sdílela své zkušenosti s experty na školství ze Slovenska

Předávání česko-slovenské inspirace ve vzdělávání. Základní školu Suchdol navštívil zástupce slovenského ministerstva školství a dvě desítky mentorů, kteří u našich sousedů pomáhají rozvíjet učitele. Zajímali se jak o spolupráci školy s Nadačním fondem Eduzměna, tak o konkrétní výukové pomůcky a metody.

Chleba žije už třetí rok! Další třídy se zapojily do mezioborového projektu

Projekt Život chleba už běží třetí rok. Děti provází celoročním cyklem růstu obilí. Společně s rodiči nebo učiteli si na začátku školního roku připraví místo pro jeho pěstování. S obilím se pak celý rok pracuje. 

Za zvířátka a kaluže. MŠ Zbraslavice na půli cesty k oživení zahrady

V MŠ Zbraslave jsou na cestě k obnově své zahrady. Tamní mateřskou školku podpořila Eduzměna minigrantem 50 tisíc korun. Zapojují se děti i rodiče.

Postřehy z workshopu k triádám

Jak na tzv. triády (nebo tripartity), tedy konzultace ve složení učitel-rodič-žák, které stále častěji nahrazují nebo doplňují klasické rodičovské schůzky? Tématem se zabývala dvacítka učitelů na workshopu v Kutné hoře. 

Jak zklidnit třídu a osvěžit spolupráci se zřizovatelem?

25 učitelek a ředitelek z Kutnohorska dorazilo na další rotující návštěvu do MŠ Krsovice. Tématem setkání byla kromě podnětného prostředí například spolupráce se zřizovatelem.

Čas přemýšlet, „propustky“ a chytré otázky. Jak vypadá formativní přístup v praxi?

Děti, které neztrácejí chuť se učit, v hodinách aktivně spolupracují a snaží se zlepšovat. To je ideál, kterému se můžeme přiblížit třeba prostřednictvím formativního přístupu. Na příklady technik, které pomáhají efektivnější výuce, jsme se zeptali lektora, mentora a průvodce na školách Zdeňka Dlaboly.