Rozhovor se Zdeňkem Slejškou pro výroční zprávu Nadace České spořitelny

Tento rozhovor vzniká v době nouzového stavu. Jak situace zasáhla Vaši organizaci?

Situace nás zasáhla v okamžiku, kdy jsme měli vstoupit do regionu a začít se velmi intenzivně potkávat s různými skupinami lidí. Společně s nimi jsme se chtěli podívat na to, jakou podporu by přivítali a jak vnímají náš návrh modelu opatření. Museli jsme tedy změnit způsob potkávání a najít nové možnosti, jak tyto věci zjišťovat. Někde to jde a někde si musíme počkat na období, kdy se budeme moci opravdu osobně potkat. Zároveň jsme vyhodnotli, že by bylo vhodné nabídnout aktuální podporu školám, rodinám a dětem, které potřebují pomoci se současnou formou distančního vzdělávání. K tomu jsme získali 2 miliony korun od Nadace české spořitelny a Nadačního fondu Avast. Což nám zároveň otevírá dveře ke konkrétním lidem v regionu.

Jaký bude mít pandemie dopad na Vaši činnost v budoucnu?

Očekáváme, že pandemie ovlivní jednak obsahovou část, už nyní řešíme časové posuny i samotný vliv na projekt, kdy současné problémy překrývají ty původní. A jednak otázku financování. Zde jsme měli prozatím pokrytou polovinu celkového rozpočtu. Uvidíme, jaký dopad bude mít pandemie na oblast dárcovství a jak se budeme muset s touto situací vypořádat. I proto jsme si vytvořili alternativní scénáře.

Co pozitivního může krize přinést? 

Krize rozhodně vždy přináší nové příležitosti, jak o věcech přemýšlet. My se tím pádem zabýváme, co pozitivního přinese do vzdělávání. Již teď vidíme, že obrovský posun nastal ve schopnostech spojit se s lidmi, řešit věci na dálku. Samotní učitelé objevují nové možnosti technologií. Najednou byli do vzdělávání extrémně zapojeni rodiče a mají větší vhled, co se tam děje. Myslím si, že nám to může pomoci je lépe vtáhnout do tématu. A u škol vidíme větší otevřenost k novým pohledům. Cítíme, že díky tomu, že školy vidí okamžitou podporu, kterou jsme jim mohli nabídnout, jsou také otevřenější ke spolupráci. A z pohledu naší organizace si myslím, že jsme vyzkoušeli zátěž ve způsobu fungování a utužilo nám to tým, který skvělým způsobem zafungoval.

Jak podle Vás na tuto situaci zareagovaly školy, jak učitelé?

Přijde mi, že hodně škol a učitelů to aktivizovalo. Vidíme, že se hnuly ledy. Není to sice stoprocentní, ale určitý budíček to byl. Myslím si, že se setkáváme s neuvěřitelně zajímavými způsoby fungování. Ale zároveň je extrémně jasně vidět rozdílnost mezi školami, což je na jednu stranu dobře, ale na druhou špatně právě z pohledu dětí.

Když se ohlédnete za loňským rokem, kam se posunula Vaše organizace? Jaké byly největší úspěchy?

Myslím si, že loňský rok byl pro nás velmi rychlým startem. Zvládli jsme toho nesmírně mnoho. Na začátku roku jsme se “narodili” a na konci roku máme skvělý tým v nadačním fondu a úžasnou skupinu partnerů, kteří s námi prošli cestu vyjasňování, co se bude v rámci regionální pilotáže dít. Jsme v úzkém kontaktu s několika regiony a k zakládajícím nadacím se podařilo přitáhnout další čtyři dárce. Společně s kolegy jsme si na závěr roku říkali, že jsme opravdu zabrali a doufáme, že nás to tempo nezahubí :).

Celý rozhovor najdete na webu Nadace České spořitelny, jedné z našich zakládajících nadací.

Tyto webové stránky ukládají v souladu se zákony na vaše zařízení soubory, obecně nazývané cookies. Odsouhlaste prosím nastavení cookies souborů pro použití webu. Více informací zde.