Konec nesmyslnému vyplňování formulářů. Ředitelům se uvolní ruce

„Střední článek se má primárně zaměřit na to, aby pomohl řediteli s agendou, která je spojená s existencí právnické osoby, s chodem školy, s řízením lidí a s tím, co musí každodenně řešit,“ vysvětloval Jaromír Beran fungování tzv. středního článku na výroční konferenci Strategie 2030+ věnované budoucnosti českého školství, plánům, jak ho rozvíjet a modernizovat. 

Jaromír Beran působí jako ředitel odboru vzdělávací politiky ministerstva školství, je ale také členem odborné rady Eduzměny. Jím popisovaný střední článek má fungovat jako velmi potřebný a dnes chybějící prostředník mezi ministerstvem a školami: „Věříme tomu, že pokud vedení škol v téhle oblasti pomůžeme, vznikne efektivní prostor pro to, aby se mohli věnovat pedagogické práci, rozvoji pedagogického leadershipu a samotné kvalitě vzdělávání na svých školách.“ 

Tématu se věnujeme i my v Eduzměně, naše právě vznikající Centrum regionální podpory vzdělávání na Kutnohorsku je také otestováním, jak by takový střední článek mohl vypadat. 

Učiva může být až o půlku méně. Už za tři roky

Související článek

Učiva může být až o půlku méně. Už za tři roky

Výzkum mapuje, jak jsou ředitelé vytížení

Co způsobuje, že jsou ředitelé zavalení papírováním a nemají čas věnovat se učitelům a kvalitě výuky na svých školách? Přesné důvody zjišťovala Jihočeská univerzita, která zkoumá každodenní administrativní zátěž ředitelů 90 škol ze čtyř různých krajů.

„Předběžné výsledky ukazují, že jsou v systému duplicity, kdy státní správa žádá po školách ty samé údaje,“ popisuje Jaromír Beran, co zatím z výzkumu vyplynulo. Duplicity ale nejsou tím hlavním problémem. „Výrazným problémem není ani výkaznictví, které chceme zjednodušit propojením informačních systémů,“ vysvětluje Beran a dodává: „Jako klíčový problém se ukazuje samotná organizace školy, jak je nastavena její vnitřní agenda, jak je tvořena každodenní operativa na úrovni školy, jak ředitel využívá možnosti delegování například i na nepedagogické pracovníky.“

Ministerstvo už řešení zkouší

Ministerstvo školství v letošním roce spustilo testování středního článku na Semilsku a Svitavsku. „Týmy, které tam vznikly, jsou tvořeny bývalými řediteli, jejich zástupci, speciálními pedagogy, kteří za sebou mají často více než desetiletou praxi a chtěli se posunout dál, chtěli předávat zkušenosti a podporu,“ říká Jaromír Beran a popisuje, jak tyto týmy fungují: „Jsou to čtyři lidé na úrovni jednoho regionu. Každý se stará přibližně o 25 škol.“

Díky pilotnímu projektu ministerstvo zjišťuje, co je potřeba udělat: „Získáváme zpětnou vazbu ze Semilska a Svitavska a promítáme to do metodik, které tvoříme. Například chystáme komplexní metodiku pro hodnocení a odměňování ředitelů, po které volají jak ředitelé, tak zřizovatelé,“ uvádí Jaromír Beran.

Tyto webové stránky ukládají v souladu se zákony na vaše zařízení soubory, obecně nazývané cookies. Odsouhlaste prosím nastavení cookies souborů pro použití webu. Více informací zde.