Karel Janeček: Už Komenský říkal, že škola má děti bavit

„Zvláště v dnešní době nemá smysl učit se nazpaměť encyklopedické znalosti. Každý si může najít informace na internetu. Co je důležité? Aby děti chápaly to, co se učí,“ říká na videu pro Eduzměnu Karel Janeček, český matematik, pedagog, bojovník proti korupci, sociální reformátor a také člověk, který stojí za Nadací Karla Janečka, jednou ze zakládajících nadací Eduzměny.

Vznik Nadačního fondu Eduzměna Karel Janeček podpořil právě proto, že cítí potřebu globální změny způsobu vyučování na školách. Našich významných finančních partnerů, díky kterým dnes můžeme měnit, jak u nás učíme, jsme se ptali, jak se ve škole sami cítili. Chtěli jsme ale vědět také to, co je k podpoře Eduzměny motivovalo a jak vidí české školství a potřebu změny. 

 

Proto jsme jim položili tyto otázky:

Jak Vás bavila škola?
Proč podporujete Eduzměnu? 
Proč si myslíte, že by se mělo učit jinak?

 

Takto na ně odpověděl Karel Janeček: 

Jarmila Baudišová: Věříme, že společně prosadíme opravdové změny

Jarmila Baudišová: Věříme, že společně prosadíme opravdové změny

Související článek

„Škola by měla dát dětem více samostatnosti, naučit je vyhledávat důležité informace a pracovat s nimi. A měla by se stát místem, kam děti chodí s radostí a bez stresu,“ říká na videu pro Eduzměnu Jarmila Baudišová, předsedkyně správní rady nadačního fondu Abakus, jedné ze zakládajících nadací Eduzměny. Zajímalo nás, jak si vztah ke vzdělání budovali lidé, kteří patří mezi naše významné finanční partnery, proto jsme se jich ptali, jak se sami cítili ve škole, ale i na to jak vidí současné české školství a potřebu změny.