Jak na online výuku a digitální technologie s dětmi?

Uzavřené školy jsou náročným obdobím také pro rodiče. Proto jsme spolu s našimi odbornými partnery připravili několik tipů, které jim mají pomoci situaci usnadnit. A jaké to jsou? Třeba to, že se nemají při nejrůznějších obtížích bát komunikovat se školou – ať se již týkají množství učiva, situací, kdy se rodiče s dětmi nemohou učit tolik, kolik by bylo potřeba, nebo v případě, že rodina nemá potřebné technické vybavení. Nebo o důležitosti rituálů, pravidelného protažení a odpočinku od učení či zapojení her – to všechno pomůže dětem zpříjemnit výuku v domácím prostředí a udělat ji pro ně zábavnější. Rodiče mohou zapojit i výukové aplikace a programy, na několik z nich materiál také přímo odkazuje. Nezapomíná ani na rodiče dětí se speciálními vzdělávacími potřebami a obsahuje i kontakty na organizace, které poskytují psychologickou pomoc jak dětem, tak i rodičům. Celý jej najdete zde.

Pro rodiče z Kutnohorska jsme pak v minulém týdnu uspořádali online seminář s názvem „Vaše dítě jako tvůrce v digitálním světě“. Připojilo se k němu 65 rodičů, kterým lektorka Veronika Šancové z Unie rodičů poskytla řadu námětů na smysluplné využívání technologií (nejen) ve volném čase dětí. Ukázala jim několik zajímavých aplikací a programů, v nichž mohou spolu s dětmi tvořit skutečné věci, od pozvánek a plakátů na kulturní akce (pomocí platformy Canva), přes myšlenkové mapy, až po funkční e-shop (aplikace Shoptet), na němž děti prodávají vlastní výrobky. Dozvěděli se také, že s dětmi lze i programovat, a to v jednoduchém jazyce Scratch. Zároveň rodiče vyzývala k tomu, aby dětem ukázali, jak s technologiemi sami pracují, a aby děti k práci přizvali.

Tyto webové stránky ukládají v souladu se zákony na vaše zařízení soubory, obecně nazývané cookies. Odsouhlaste prosím nastavení cookies souborů pro použití webu. Více informací zde.