V Křeseticích padaly odvážné otázky, děti se proměnily v novináře

„A paní hejtmanko, jakou změnu jste udělala?“ „Co si myslíte o stavbě rychlodráhy?“ „Chcete zlepšit recyklaci plastů?“ „Jaký názor máte na YouTube?“ „Styděla jste se poprvé před kamerou?“ Školní tělocvičnou padaly odvážné otázky. Z dětí se stali novináři, kteří se předháněli o slovo. Speciální tiskovou konferenci s hejtmankou Středočeského kraje Petrou Peckovou jsme uspořádali v Základní škole Křesetice právě proto, aby byl jejich hlas slyšet.

Děti reagovaly velmi spontánně. Čtvrťák Fabián pak zaskočil hejtmanku svými znalostmi o recyklaci plastů. „Bylo vidět, že to neměl připravené. Když jsem se ho zeptala na jeho názor, byl naprosto relevantní. Z tohoto budu žít celý další týden,“ řekla Petra Pecková. Role se pak obrátily a hejtmanka a její radní Milan Vácha se ptali dětí, jak přežily lockdown a co bylo pro ně nejhorší. „Už mě z online výuky bolela hlava, nedokázala jsem se dívat do obrazovky, tak jsem se musela dívat z okna,“ přiznala jedenáctiletá Berta. Její spolužačka si naopak lockdown užívala: „Mohla jsem být více s rodinou.“ 

„Bylo krásné vidět, jak jsou děti autentické, nebojí se ptát a odpovídat. Často neslyšíme hlas dětí a nejsme zvyklí se jich ani ptát. Přitom je to důležitá výbava do života, aby věděly, že se mohou zajímat o to, co se kolem nich děje,“ řekla manažerka Eduzměny na Kutnohorsku Kamila Drtilová.

Podle ní se zde projevilo i to, že škola s dětmi pracuje jinak. Velmi jim prospěla příprava s bývalou paní starostkou, kde si mohli interview vyzkoušet.
Martina Kopecká

Podívejte se i na videoreportáž z tiskové konference: 

Očima dětí: Neobyčejná tiskovka v Křeseticích

Související článek

Očima dětí: Neobyčejná tiskovka v Křeseticích

Tyto webové stránky ukládají v souladu se zákony na vaše zařízení soubory, obecně nazývané cookies. Odsouhlaste prosím nastavení cookies souborů pro použití webu. Více informací zde.