Bankomat, terminál, rozpočet – děti se učí rozumět financím

Co je to rozpočet? Jak s ním souvisí kapesné? I ty nejmenší děti se učí rozumět financím. Aby věděly, proč je dobré sledovat, kolik utratí, a poznaly, jakou hodnotu mají peníze, ale i věci, které každodenně používají. Na Základní škole Kamenná stezka v Kutné Hoře se díky tzv. Minigrantům pro Kutnohorsko, penězům, které na projekty s několika vybranými cíli poskytla Eduzměna, učí finanční gramotnost zážitkovou formou. Patří k ní i návštěva banky. Jako první dorazili na místní pobočku České spořitelny prvňáci.

U takto malých dětí jsem měla za cíl vysvětlit jim koloběh peněz a pojmy jako výplata, mzda, příjem, výdaj a jakou úlohu v tom všem banka hraje.

„S panem učitelem jsem byla předem domluvená na tématech a na tom, jak bude exkurze vypadat. U takto malých dětí jsem měla za cíl vysvětlit jim koloběh peněz a pojmy jako výplata, mzda, příjem, výdaj a jakou úlohu v tom všem banka hraje,“ vysvětluje manažerka pobočky Lucie Kulhavá.

Vše doplněné o názorné obrázky a přirovnání.

„Pak jsme měli připravená 3 stanoviště. Prvním místem byla pokladna – hotovost. Tady děti viděly všechny nominální hodnoty bankovek a mincí. Ptali jsme se jich, co si za danou částku můžou asi tak koupit. Která hodnota je vyšší a naopak nižší. Zkoumaly spolu s námi ochranné prvky, které chrání bankovky proti padělání. Mohly si potěžkat pytel mincí a srovnávaly stejnou hodnotu kusů mincí se stejnou hodnotou bankovky,“ říká Lucie Kulhavá.

Banka jako místo plné tajemství

Další stanoviště bylo u bankomatu. Děti se dozvěděly, jak se do něj peníze dostanou a mohly si zkusit je vybrat, nebo vložit. K vyzkoušení dostaly i platební terminál a vysvětlení se jim dostalo i u bezpečnostních schránek.

Bavilo je všechno. Banka je místo plné tajemství, líbil se jim i bankomat, nebo počítačka peněz.

„Banka se mi líbila, nevěděl jsem, že do takových těch schránek se nemůžou dávat zbraně,“ komentuje návštěvu na pobočce prvňák Vašek.

„Návštěva v bance děti moc zaujala, bavilo je všechno. Banka je místo plné tajemství, líbil se jim i bankomat, nebo počítačka peněz,“ dodává třídní učitel 1. A ZŠ Kamenná stezka Jakub Obraz.

Dovednosti, které si v lavicích „nevysedí“. Děti z Kutnohorska se učí překonávat překážky a spolupracovat

Související článek

Dovednosti, které si v lavicích „nevysedí“. Děti z Kutnohorska se učí překonávat překážky a spolupracovat

Co znamenají peníze?

Děti v bance dostaly i kartonové vylamovací peníze, které si odnesly domů. 

„O penězích se bavíme už 14 dní, napříč několika předměty. Nejdříve jsme peníze začali počítat v Hejného matematice, po návštěvě banky pak děti dostaly domácí úkol, díky kterému si utřídí a zopakují získané poznatky,“ vysvětluje Jakub Obraz.

A takto vypadají výsledky domácího úkolu. Vlastnoruční „záznam“ toho, co peníze znamenají:
 

Vlastní účet jako první stopa ve světě financí

Řadu nových informací si z návštěvy pobočky odnesli i žáci deváté třídy. Ti už dokázali říct, co finanční gramotnost je a k čemu je dobrá.

V jejich věku je důležité umět účet ovládat, vědět, k čemu slouží a že si vytvářejí historii a záznam, svoji stopu ve finančním světě.

Pak je čekala debata o osobních účtech.

„V jejich věku je důležité umět účet ovládat, vědět, k čemu slouží a že si vytvářejí historii a záznam, svoji stopu ve finančním světě," říká Lucie Kulhavá. 

Nechybělo ani vysvětlení rizik v on-line prostoru a pojmy jako phishing a jak se mu bránit. To si vzala na starosti děvčata ze střední školy, která jsou na pobočce na praxi.

„Tato příprava a prezentace byla součástí jejich praxe a krásně se to propojilo,“ dodává Lucie Kulhavá.

Od finanční gramotnosti k přípravě na zaměstnání

Poslední téma byl LinkedIn. Žáci deváté třídy totiž ve škole probírali sestavení životopisu a možnosti, které jim nabízí portál Jobs.cz. Tady se dozvěděli, jak důležité je budovat si osobní značku i na LinkedInu a podívali se na profily jim známých firem a lidí. Třeba youtubera KOVYho, České pošty, Rohlíku nebo McDonalds.

Návštěvou banky to nekončí…

Finanční gramotnost se na Kamence učí žáci z prvního i z druhého stupně. Učitelé se spojili se dvěma neziskovými organizacemi, nízkoprahovými kluby Maják a Archa, a připravili dva projekty. Děti z prvního stupně například v rámci dílniček vytvářely výrobky, které následně nacenily a na školní akci zkoušely prodat. Díky těmto projektům se téma stalo součástí běžného vyučování.

„Došlo zde k domluvě učitelek matematiky a pracovních činností, výchovy k občanství a předmětu člověk a jeho svět, kde se téma vyučuje. Nyní se však učí nově a velice prakticky, tak aby zvedlo žáky ze školních lavic, donutilo je přemýšlet, zapojit se,“ vysvětluje koordinátorka Eduzměny Kutnohorsko, Monika Seifertová.

Eduzměna už v rámci tzv. Minigrantů pro Kutnohorsko podpořila víc než desítku projektů, téma finanční gramotnosti teď konzultuje s několika dalšími školami. Žádosti je stále možné podávat – až do 30. června 2022. 

„Další školy z Kutnohorska, které projeví zájem o realizaci tohoto přístupu, velmi v Minigrantech vítáme a jejich projekt podpoříme,“ dodává Monika Seifertová. 

Tyto webové stránky ukládají v souladu se zákony na vaše zařízení soubory, obecně nazývané cookies. Odsouhlaste prosím nastavení cookies souborů pro použití webu. Více informací zde.