Učení hrou aneb jak využít kostičky LEGO® jako výukovou pomůcku

Stavebnici LEGO zná snad každý. Jak ale využít barevné kostičky nejenom ve volné hře, ale také jako pomůcku k rozvíjení nejrůznějších dovedností? Právě to měly možnost zjistit učitelky z mateřských škol na Kutnohorsku. Náš podporovatel LEGO Group pro ně uspořádal online seminář Učení hrou, kde jeho zástupkyně ukázaly techniky a metody, jak s dětmi ve školkách pracovat.

Na workshopu se vycházelo z myšlenky, že hra je důležitou součástí života nejen dětí, ale i dospělých. A že dělá zázraky a ani si toho nevšimneme. Když dětem připravíte hru, která pro ně zároveň představuje přiměřený úkol, mohou se mnohé naučit.

Účastnice workshopu ocenili hlavně konkrétní tipy a možnost inspirovat se. „Odnáším si skvělé praktické náměty, jak využít s dětmi LEGO kostičky nejen v rámci volných her, ale jako pomůcku k výuce,“ uvedla jedna z učitelek. Některé z těchto tipů jsme se rozhodli sdílet i touto formou. Pojďte se inspirovat.

Postav kachnu ve 45 vteřinách

Prvním úkolem pro účastníky workshopu bylo postavit kačenku z pouhých šesti kostiček LEGO® System. Bylo zajímavé sledovat, kolik různých variant se dá vymyslet.

Jaké dovednosti touto aktivitou rozvíjíme a upevňujeme? Procvičujeme soustředění, pozornost a představivost. Musíme zalovit v paměti a zamyslet se, jak vlastně kachna vypadá. Musíme vyřešit určitý problém: jak kachnu postavit, tedy jak ji symbolicky znázornit.  Procvičujeme také jemnou motoriku, což je hlavně u školkových dětí velmi užitečné. Zároveň pracujeme pod časovým tlakem, protože kachnu máme postavit v určitém limitu. A důležitý je také sociální aspekt, kdy sdílíme ve skupině, co kdo postavil, a poznáváme rozmanitost kolem nás.

Metodika Six Bricks

Metodika šesti kostek je praktickým nástrojem pro podporu učení. Je to jeden z nástrojů nadace LEGO Foundation pro učení hrou a využívá se po celém světě. Děti procvičují paměť, pohyb nebo tvořivost zábavnou formou prostřednictvím krátkých aktivit s kostičkami LEGO® DUPLO® v šesti různých barvách.

Tyto webové stránky ukládají v souladu se zákony na vaše zařízení soubory, obecně nazývané cookies. Odsouhlaste prosím nastavení cookies souborů pro použití webu. Více informací zde.