Do ruky pilu, nebo kladivo: letní kempy baví i holky

„Dneska vyrábím takovouhle postavu,“ říká Michal a hrdě ukazuje svůj výrobek. „Vyřezávám ji pilou a vrtám do ní vrtačkou. Až bude hotová, dám si ji doma na poličku.“ Michal spolu s dalšími pětadvaceti dětmi z Kutnohorska získal možnost zúčastnit se kempu Řemesláček v Kutné Hoře, který pořádá Střední odborná škola a Střední odborné učiliště řemesel. V týdenním programu se šesťáci, sedmáci a osmáci učí řadu dovedností: jak pracovat se dřevem, kovem i základy kutilství. Na programu měli taky elektrohrátky a kulinářství.

„Včera měli kluci zámečnictví, dnes stavařinu a zítra bude truhlárna. Jsem rád, že to baví i pár dívek, které se tábora účastní,“ komentuje program učitel Milan Paták, který má žáky na starosti.

Práci s nářadím zkoušejí s cílem vyrobit konkrétní produkt. Například vrtáním a řezáním tvárnic Ytong vznikaly originální sošky a dekorace. Už zmiňované stavebnictví spočívalo v tom, že se učili vyzdívat věnec a postavit opravdický komín. Ukázali si i základy zeměměřičské práce. To vše dělali s nadšením a velkým zápalem, bylo vidět, že práce rukama je pro ně zajímavým zpestřením prázdninového života:

„Včera jsem si vyrobil svícen a mohl jsem si ho vzít domů,“ říká Vendelín. „Na táboře mě to baví, že si můžeme zkoušet různé věci.“ Podobně to vidí i další účastník kempu, Richard: „Včera jsem vyrobil kovovou kostku a bavilo mě to. Dokonce uvažuju, že bych šel něco takového studovat.“

Řetěz je tak silný jako jeho nejslabší článek, proto je velmi důležité dbát na to, jak jsou na tom děti, které mají komplikovanější zázemí.

I to mají letní kempy za cíl. Pomoci dětem zlepšit se v tom, co jim distanční výuka neumožnila rozvíjet, a dát jim možnost naživo se vidět s vrstevníky. Pro některé účastníky je to i příležitost zamyslet se nad tím, jaký obor by je zajímal na střední škole. Eduzměna na prázdninové aktivity přispěla z Fondu pro Kutnohorsko: „Řetěz je tak silný jako jeho nejslabší článek, proto je velmi důležité dbát na to, jak jsou na tom děti, které mají komplikovanější zázemí. V současné době jsme prošli velikou zátěží v podobě pandemie, která ještě více zvýraznila rozdíly. Snažíme se, abychom skrze Fond pro Kutnohorsko dokázali některé z těchto zátěží zmírnit a posílit tak obrazně ‚slabší články řetězu‘, aby byl celkově silnější,“ vysvětluje ředitel Eduzměny Zdeněk Slejška.

Neměli na vybavení, díky pomoci teď mohou tvořit

Související článek

Neměli na vybavení, díky pomoci teď mohou tvořit

Děti z Kutnohorska tak mohly vyrazit i na skautský tábor: „Vnímáme, že by měly mít všechny děti šanci zúčastnit se skautského tábora a mít možnost zažít nezapomenutelných 14 dní se svými kamarády. Tábory jsou vrcholem celoroční skautské činnosti, což všichni rodiče vnímají a udělali by jistě vše pro to, aby jejich děti na tábor mohly jet. Některým z nich by ale poplatek za pobyt na tomto táboře mohl způsobit finanční potíže, proto jsme velmi rádi za možnost pomoci jim formou financování tohoto poplatku od Fondu pro Kutnohorsko,“ říká Jan Vopěnka, zástupce vedoucího střediska Junáků v Kutné Hoře.

Jak můžete vidět v tomto videu, i tady se táborníci naučí řadu užitečných věcí:

Další kempy se chystají na konci července a v průběhu srpna. Nízkoprahové centrum Kotelna ve Zruči nad Sázavou připravuje dílnu internetové bezpečnosti pro teenagery, lekce hodnotového vzdělávání na témata nervozita a strach i hudební dílnu. Na příměstském táboře pořádaném ekocentrem Divočina děti čeká hravá angličtina na čerstvém vzduchu i ekologické projekty. Fond pro Kutnohorsko podpořil taky letní školu Naproti v Kutné Hoře zaměřenou na zmírnění dopadů distanční výuky. Děti, které teď nejvíc potřebují podpořit, vytipovávaly školy i sociální pracovníci.

Tyto webové stránky ukládají v souladu se zákony na vaše zařízení soubory, obecně nazývané cookies. Odsouhlaste prosím nastavení cookies souborů pro použití webu. Více informací zde.